Daň z nabytí nemovitosti

aktuální informace

Daň z nabytí nemovitosti končí

Stručně vám objasním nepřehlednou situaci kolem daně z nabytí nemovitosti. Poslanci v září 2020 rozhodli o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tato daň zvyšovala náklady na celkovou cenu nemovitosti o 4 %. Čtyři procenta odvodu státu musel kupující k celkovým výdajům do kupní ceny přičíst. Účinnost zákona je tak naplánovaná od 1. 1. 2021 se zpětnou platností. Ti, kteří již daň zaplatili, ji dostanou od finanční správy nazpět. Týká se všech, kteří byli zapsáni jako vlastníci nějaké nemovitosti od data 1. 12. 2019.

Za ušetřené peníze máte na novou kuchyň

Při ceně nemovitosti 3,5 milionu korun museli kupující zaplatit částku ve výši 140 tisíc korun. Úspora lidem umožní nakoupit si třeba nové vybavení.


Možnost odečítat úroky je omezená

Poslanci schválili ještě jednu novinku. Možnost odečítat si úroky zůstane jen v poloviční výši (tzn. jen do výše 150 000 Kč). Ovšem pro úvěry, které byly poskytnuté do konce roku 2020 bude platit současná plná výše (tj. 300 000 Kč).

To znamená, že pokud budete platit na úrocích víc než 150 tisíc korun ročně, budete odečítat ze svého daňového základu maximálně 150 tisíc korun.


Změna pro daň z příjmů při prodeji

Zákon prodloužil při prodeji nemovitosti lhůty pro osvobození od daně z příjmu. Daň se vypočítává jako 15 % z rozdílu mezi cenou při nákupu a při prodeji nemovitosti. Do současnosti platilo, že osvobozený od daňové povinnosti je majitel v případě, že je vlastníkem déle než pět let.

Nový zákon však počítá s délkou deseti let. Prodloužená lhůta se týká všech nemovitostí pořízených od 1. 1. 2021 dále.

Pokud však budete mít v dané nemovitosti trvalé bydliště, stačí pouze dva roky pro osvobození od povinnosti zaplatit po prodeji daň z příjmu.

Napište Radilce

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.