Daň z nabytí nemovitosti

aktuální informace

Daň z nabytí nemovitosti skončila

Každý nový majitel ušetří 4% z kupní ceny! Dne 26. září 2020 došlo konečně ke zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Co to znamená?

Daň se po nákupu bytu, domu, zahrady, pozemku atd. již neplatí, a taková úleva se vztahuje na všechny nové případy, tedy na kupní smlouvy podané do katastru nemovitostí po datu 26. září 2020.

Zákon platí i zpětně

Zákon se zpětnou účinností znamená to, že pokud jste podali kupní smlouvu a návrh na vklad do katastru nemovitostí a vklad byl proveden v prosinci 2019 a později, již zaplacenou daň vám finanční správa bude vracet.

O vrácení však musíte požádat písemně na tom finančním úřadu, kam jste podávali vyplněný daňový formulář.


Za ušetřené peníze máte na novou kuchyň

Při ceně nemovitosti 3,5 milionu korun museli kupující zaplatit částku ve výši 140 tisíc korun. Úspora lidem umožní nakoupit si třeba nové vybavení.

Možnost odečítat úroky je omezená

Poslanci schválili ještě jednu novinku. Možnost odečítat si úroky zůstane jen v poloviční výši (tzn. jen do výše 150 000 Kč). Ovšem pro úvěry, které byly poskytnuté do konce roku 2020 bude platit současná plná výše (tj. 300 000 Kč).

To znamená, že pokud budete platit na úrocích víc než 150 tisíc korun ročně, budete odečítat ze svého daňového základu maximálně 150 tisíc korun.


Změna pro daň z příjmů při prodeji

Zákon prodloužil při prodeji nemovitosti lhůty pro osvobození od daně z příjmu. Daň se vypočítává jako 15 % z rozdílu mezi cenou při nákupu a při prodeji nemovitosti. Do současnosti platilo, že osvobozený od daňové povinnosti je majitel v případě, že je vlastníkem déle než pět let.

Nový zákon však počítá s délkou deseti let. Prodloužená lhůta se týká všech nemovitostí pořízených od 1. 1. 2021 dále.

Pokud však budete mít v dané nemovitosti trvalé bydliště, stačí pouze dva roky pro osvobození od povinnosti zaplatit po prodeji daň z příjmu.

Napište Radilce

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.