Chcete znát tržní cenu své nemovitosti?

Napište Radilce, která vám odhadne cenu vaší nemovitosti

Tržní cena nemovitosti: Proč je důležité ji znát?

Každý z nás se v průběhu života musí vypořádat s různými rodinnými událostmi. Znát hodnotu bytu, domu nebo pozemku je vhodné při sepisování předmanželské smlouvy, při vypořádání dědictví i při darování majetku.


Možná chcete jenom mít přehled a znát aktuální tržní hodnotu svého majetku nebo chcete prověřit svoji situaci před rozvodem nebo jinou úpravou majetkových vztahů?

Nechte si od odborníků vypracovat informace o ceně. Můžete tak výrazně zjednodušit vypořádání nebo rozdělení společného majetku.

Platnost ocenění bytu, domu nebo pozemku je tři měsíce od vydání, a to proto, že ceny se stejně jako nějaké živé organismy neustále proměňují, citlivě reagují na poptávku kupujících, na možnost získání bankovních úvěrů a na trh práce, tedy množství přitažlivých pracovních nabídek.

Pamatujte, že může být značný rozdíl v částkách při určení tržní ceny, zástavní hodnoty nemovitosti pro hypoteční banku a odhadem vyhotoveným soudním znalcem v oboru oceňování staveb.


Velmi zjednodušeně řečeno:

  1. Tržní cena je vyjádřena hodnotou podle zájmu kupujících, tedy podle míry nabídky a poptávky .
  2. Banka určuje cenu podle vlastních kritérií a počítá především s mírou rizika při případném nesplácení půjky.
  3. Soudní znalec vypočítává cenu podle tabulek ministertva financí, které se sice pravidelně aktualizují, ale vychází z průměrných hodnot.

Jaká je tržní cena vaší nemovitosti? To vám zjistí Realitní Radilka - zavolejte ještě dnes na 733 679 996


Dva příběhy z mé realitní praxe:

Pan Antonín a stará dáma z vilové čtvrti

Pan Antonín přišel na prohlídku bytu ve společnosti starší dámy, kterou jsem považovala za maminku nebo jeho příbuznou. Byt se oběma líbil a pan Antonín vyřídil všechny potřebné dokumenty v zastoupení té ženy. Až při podpisu kupní smlouvy vyšlo najevo, že paní je pouze Antonínova známá, která vlastní historický dům v exklusivní pražské rezidenční čtvrti. Na údržbu domu si sama netroufá, děti nemá a proto se rozhodla, že darovat panu Antonínovi svůj dům výměnou za pohodlný byt a pomoc se stěhováním.

Kdyby paní znala skutečnou hodnotu svého majetku, určitě by neřešila situaci tímto způsobem. Ona měla pocit, že její vila je zanedbaná a potřebuje nákladnou rekonstrukci. Netušila, že Hanspaulka je čtvrtí, o kterou je takový veliký zájem mezi kupujícími, že samotný pozemek má hodnotu nejméně dvou bytů.

Jak pozemek Aleny s Petrem ztratil svoji hodnotu

Alena s Petrem před několika lety zdědili pozemek. Kdysi na pozemku stála velká chata, která shořela a rodina tam po tragické události už nejezdila. Chatová oblast se postupně proměnila ve vilovou čtvrť kam vedla i pražská autobusová linka. Alena a Petr chtěli pozemek rychle prodat, těšili se na značný výnos.

Jaké bylo zklamání, když až kupující zjistil, že nabízený pozemek leží v územním plánu obce vedený jako "rekreační plocha", proto ztratil zájem. Ve srovnání s parcelou určenou k výstavbě rodinného domu má tento pozemek omezenou možnost pro využití (např. jen jako zahrada nebo hřiště nebo biotop) , proto má podle cenové mapy desetinu hodnoty ve srovnání se stavební parcelou.

Majitelé by měli průběžně sledovat dění v obci, kde vlastní nemovitosti. Obec je povinna předem oznámit záměry změn v územném plánu a majitelé nemovitostí se mohou přidat k projednávání, zaslat své připomínky a případně ve stanoveném termínu podat odvolání. Platnost územního plánu bývá kolem deseti let.