To byla příležitost!

...aneb koupili dům v exekuci


Lída a Olda se nadchli. Jejich společný známý jim nabídl za výhodnou cenu krásný dům. Na prodej spěchal, ale Olda zrovna dostal peníze z dědictví po rodičích a tak hned mohl převést na účet jejich známého celou kupní cenu. Potom se však ukázalo, že v katastru bylo na dům zapsáno nejen zástavní právo smluvní, ale i exekuce. Původní majitel po rozvodu nemohl řádně splácet hypoteční úvěr a banka vymáhala doplatek části úvěru i s úroky. Oldovi a Lídě nezbylo nic jiného než ten úvěr za původního dlužníka bance zaplatit. A z výhodné koupě se stala černá noční můra pro všechny tři....

Taková snaha prodávajícího vyřešit rychle dluhy prodejem nemovitosti může být kvalifikována jako podvod. V době, kdy je podán exekuční výměr, nesmí majitel již s nemovitostí nakládat bez souhlasu věřitele. V podobných případech bývá hlavní chybou kupujících nedostatek informací. Správným krokem by měl vždycky být pohled na plnohodnotný zápis na listu vlastnictví. Úplný výpis z listu vlastnictví lze získat za poplatek na každém CzechPointu. Informace z veřejného náhledu do katastru není dostačující a neobsahuje všechny záznamy.

Buďte chytřejší než Lída s Oldou a poraďte se s Rendou na tel. 723 91 91 91, jak koupit dům bez starostí!

Jestliže kupujete nemovitost, vypátrejte, u koho jsou a v jaké výši všechny pohledávky. S vyplácením exekucí jsou spojena značná rizika. Pokud všechny exekuce vyplatíte, může se ještě stát, že se v záznamu na listu vlastnictví u nemovitosti objeví další. Pro kupující to znamená, že bude muset hradit další částky na vyplacení všech dluhů a to i těch, které se mohou ještě objevit až po vložení kupních smluv na katastr nemovitostí. Nemovitost může být řádně převedena na nového majitele až po té, co jsou vyplaceny všechny zástavy a exekuce.

Renda doporučuje:

Nákup nemovitosti s exekucí lze řešit, doporučuji však vždy v takové situaci oslovit odborníky (zkušeného realitního makléře, který spolupracuje s právníkem) a nejprve společně vstoupit do jednání s příslušnými exekutory.


Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka je tu pro vás. Napište mu, s čím vám může pomoci anebo zavolejte na 732 91 91 91!