Pozor při koupi domu - jeden vlastník a osoby ve společné domácnosti

Kupujete dům, v němž je zapsán jeden vlastník, ale žije v něm i manželka, partnerka nebo jiné osoby ve společné domácnosti? Buďte ostražití!

Bez souhlasu všech dospělých členů rodinné domácnosti nesmí majitel nemovitost prodat či na ni uvalit zástavní právo, ať již kvůli hypotečnímu úvěru, nebo z jiných důvodů.

Pokud se prodává dům, v níž je zřízena rodinná domácnost, nesmí být nakládáno s nemovitostí tak, aby bylo dalším členům domácnosti zabráněno v bydlení.

Je to ochrana, aby po převodu nemovitosti nedošlo k vystěhování členů rodinné domácnosti, kteří v domě bydlí.

Neoprávněnost prodeje lze v termínu tří let po prodeji napadnout a prodej tím zneplatnit.


Příběh z realitní praxe: Manželka neměla kde bydlet

Miloš zdědil dům po rodičích. V tomto domě s Milošem dříve žila jeho manželka, ale právě se rozcházeli a Miloš dům rychle prodal, aby získal peníze a mohl se před rozvodem s manželkou finančně vypořádat. Uplynulo mnoho měsíců, bylo po rozvodu a bývalá manželka neměla, kde bydlet. Obrátila se na soud, který kupní smlouvu zrušil.

Soud nařídil Milošovi, aby kupujícím vrátil peníze utržené z prodeje a kupujícím nařídil vyklizení domu. Podle stanoviska soudu, má rodinná domácnost přednost před dobrou vírou kupujícího, že koupil nezatíženou nemovitost od jediného vlastníka.

Řešíte podobný problém? Kontaktujte Realitní Radilku na 733 679 996

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.

Nadpis textu

Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium.

Klikněte a můžete začít psát. Illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem.

Klikněte a můžete začít psát. Magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis.