Pozor na výhodné ceny pozemků!

Koupili jsme pozemek, zdál se nám krásný a cena byla opravdu "výhodná"...

Nákup pozemku se může jevit jako výhodná, ale...

Komplikace a překvapení mohou nastat s řadou detailů nezbytných pro získání povolení ke stavbě... Nákup pozemku se může jevit jako výhodný, ale náklady s povolením a přípojkami mohou jeho cenu nečekaně zvýšit! Navýšení způsobené vícenáklady může dosáhnout až o 50% z původní ceny pozemku. A to nepočítáme následné náklady za udržování a opravy příjezdové komunikace a všech přípojek. Dále hrazení poplatků za zimní údržbu komunikace a tak dále...

Největším rizikem však bývá nějaká zásadní překážka pro získání povolení ke stavbě. Třeba existence ochranného pásma telekomunikačního vedení, která nakonec může celou stavbu znemožnit. A původní majitel pozemku o tom sám nemusí vědět.... nejedná se tedy o tzv. úmyslné zatajení nějaké zásadní skutečnosti.


Příběh z realitní praxe

"Koupili jsme pozemek, zdál se nám krásný a cena byla opravdu "výhodná". Až při projednávání žádosti o stavební povolení jsme zjistili, že není možné se připojit na obecní kanalizaci a septik nám stavební úřad vůbec nepovolí. Velkým zklamáním navíc bylo zjištění, že podmínkou zahájení stavby je finanční spoluúčast, ve výši několika set tisíc korun, na dokončení účelové přístupové komunikace k našemu pozemku. Náš výhodný nákup je od té doby jen "noční můrou" a o stavbě vysněného domu si můžeme nechat zdát."

Když se všichni musí podílet na infrastruktuře

Víte, že k velmi častým podmínkám kolaudace si některé obce (resp. stavební úřady) dávají za podmínku, že všichni spolumajitelé okolních pozemků se musí podílet na dokončení příjezdové komunikace, chodníků a veřejného osvětlení?

Vytvořit návrh připojení na sítě, řešení svodu dešťové kanalizace, vytvořit přístupové komunikace a připojení na veřejnou silnici pomůže zkušený architekt. Architekt navrhne, zakreslí, nastaví dle místních podmínek tak, aby bylo možné povolení získat. Víte však, že cena za takový návrh se pohybuje okolo 400 tisíc korun, dle náročnosti a podmínek v lokalitě kde se nachází pozemky?

Renda radí:

Před koupí pozemku je doporučeno obejít všechny správce sítí, dále stavební úřad a zjistit si i od sousedů všechna místní specifika. Důležitá je např. kvalita místní vody, nějaká možná ekologická ohrožení či zatím neveřejné plány další výstavby nebo připravovaná stavební uzávěra....

Napiště Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka, zkušený makléř, je tu vždy pro vás. Napište mu anebo zavolejte na 723 91 91 91.