Prodávala dům bez správných dokladů, odhadci to nevadilo

18.05.2021

Majitelka se potřebovala rychle vyplatit ze závazku hypotečního úvěru. Prodej jejího rodinného domu se na počátku zdál bezproblémový. Ovšem jen do doby, než jsem spatřila skutečnost, která vůbec neodpovídala záznamům v katastru nemovitostí.

Paní Karolína spěchala na prodej svého rodinného domu, protože nutně potřebovala umořit hypoteční úvěr. Nečekala jsem žádné překážky a šla rovnou na věc. Jaké bylo mé překvapení, když jsem nahlédla do katastru nemovitostí a spatřia tam nevídané - úřední záznamy zcela zásadně neodpovídaly skutečnosti.

Bylo třeba neodkladně věc řešit, proto jsem na stavebním úřadě ihned jednala o nápravě. Zajímavé bylo, že dům před šesti lety koupila majitelka prostřednictvím realitní kanceláře, aniž ji tehdy upozornili na chybu v úředních záznamech. A ani odhadce z banky při prověřování žádosti o úvěr tehdy nic nenamítal.

Podle dokladů se kupujícímu zdálo, že koupil úplnou novostavbu.

Dokumenty pro zcela jiný dům

Čekalo nás martirium žádostí o demolici původní stavby a následně o dodatečné povolení nové stavby a její kolaudaci. Ve spolupráci se zkušenými stavebními techniky a zdatným právníkem jsme do půl roku dokázali všechno vyřídit a s kupujícím podepsat rezervační smlouvu, v návaznosti i vyplatit hypotéku.

Nový majitel byl potěšený tím, v jakém stavu jsme mu předávali kompletní dokumentaci k domu. Podle dokladů se mu zdálo, že koupil úplnou novostavbu.