Marie v pasti

18.09.2020

Marie žila ve velkém domě sama, už mnoho let je vdovou, ale je stále velmi aktivní a troufá si na všelicos. Loni se odhodlaně pustila do prodeje svého domu. Krásný rodinný dům s udržovanou zahradou v Praze, který její děti definitivně opustily, vyfotila a zveřejnila nabídku prodeje na realitním serveru. Prodejní cenu si důkladně promyslela, využila nabídek realitních kanceláří, které vypracují a zašlou odhad tržní ceny nemovitosti zdarma.


Inzerát zabral, zájemci se hrnuli. Marii se zdálo, že její dům bude nejlepší pro mladšího muže s příjemnou ženou a roztomilým dítětem. Slíbila této rodince, že vyčká až jim známý právník vypracuje návrhy kupní smlouvy. Mladý muž, Eduard, si mezi tím prý vyřídí hypotéku a za pár dnů se sejdou k podpisu kupní smlouvy.

Dny plynuly, Marie už začínala být netrpělivá. Zavolala Eduardovi, chtěla upřesnit časový plán. Eduard ji ujišťoval, že o dům má opravdový zájem. Nabídl dokonce Marii, že jí na účet zašle zálohu na kupní cenu. To se Marii velmi hodilo, peníze hned použila jako první splátku na nový byt, který si zatím vyhlédla.

Uplynuly další měsíce a Eduard stále oddaloval doplacení. Dokonce při jednání o kupní smlouvě tlačil Marii na snížení ceny, zdůrazňoval nedostatky a vady. Eduard argumentoval tím, že banka jako zástavní hodnotu určila výrazně nižší cenu, než jakou Marie požadovala.

A Marie se ocitla v pasti

Zálohu Eduardovi už nemohla vrátit, utratila ji, termín doplatku na nový byt se blížil, proto nemohla od prodeje odstoupit. Na počátku se Marii zdálo, že desítky tisíc korun ušetřila za provizi realitní kanceláři, ale nakonec byla okolnostmi dotlačená ke snížení o dva a půl miliónu korun. Byl na vině Eduard nebo jeho právník?

Chyba nastala v tom, že o prodeji nejednal zkušený realitní odborník, který by od počátku řídil správně jednotlivé obchodní postupy. Marie by nejprve se zájemcem uzavřela rezervační smlouvu, Eduard by podepsal svůj souhlas k kupní cenou. Termíny by byly ukotveny k dohodě o rezervaci a realitní makléř by spolupracoval při jednání o hypotečním úvěru s bankou. Marie by dostala kupní cenu včas a v plné výši...