Když syn nerozezná jahody od brambor...

11.07.2021

Evženii zemřel manžel, synové se odstěhovali, zůstala v domě jen se svým nejmladším. Ten se nejraději co nejvíc zdržoval mimo domov.

Evženie byla vždycky nesmírně hrdá na svoji rozsáhlou pečlivě udržovanou zahradu a na dům. Společně s manželem po celých čtyřicet let postupně svůj ráj s láskou budovali. Kdysi koupili pozemek, na kterém pomalu tvořili svůj svět a zázemí pro sebe a své čtyři děti. Po tragédii, kdy prostřední syn nešťastnou okolností tragicky zahynul, stmelila se rodina ještě víc. Evženie byla temperamentní žena, zvládala zaměstnání i domácnost, péči o děti a vnoučata. Vždy však její největší zálibou zůstávala zahrada. Dokázala vypěstovat kromě metráků brambor a ovoce, tuny běžné zeleniny i nevšední exotické kultury. Ráda navštěvovala zemědělské výstavy a odborné přednášky, nakupovala semena cizokrajných rostliny. Zahrada byla v každém ročním období vzorně upravená.

Evženii se přehoupla sedmdesátka, začínalo ji pomalu opouštět zdraví, cítila, že sama na práci už nestačí. A bez manžela necítila motivaci k další práci. Tajně doufala, že alespoň nejmladší syn by chtěl po rodičích převzít dům se zahradou. Rozhodnutí padlo, když Petr jednou zase zlostně nad záhonem brambor vyštěkl, že nechápe, proč ho máma nutí pěstovat tolik jahod, když se lepší dají bez práce koupit ve městě....

"To je konec! Nerozezná jahody od brambor", bědovala Evženie.

"Potřeboval" peníze na auto, tak ručil máminým domem...

Evženie mi ten večer zavolala, je prý už rozhodnutá, dům prodá a koupí sobě jeden byt a synovi druhý. Podepsali jsme zprostředkovatelskou smlouvu a dům začali nabízet. Evženie mi za týden volala, že syn od ní chtěl peníze na nové auto. Slíbila mu je po prodeji domu, ale kluk hodně naléhal. Evženie nakonec podlehla jeho výhrůžkám a souhlasila s tím, že si Petr peníze zatím vypůjčí a Evženie mu bude ručit svým domem. Půjčku si Petr vzal u nebankovní společnosti, která sídlila na Moravě, kontakt byl možný pouze korespondenčně.

Mnohé zájemce o dům odrazoval zápis na listu vlastnictví o nároku nebankovní společnosti, jiní zájemci nabízeli výrazně nižší kupní cenu. Nebankovní společnost zápisem věřitele omezila možnost dům prodat. A navíc, ty podmínky půjčky! Když nebude splacena do roka, má věřitel nárok převzít celou nemovitost.

Evženie propadala zoufalství.


Když se najdou spřízněné duše

Nakonec jsme pomohli půjčku vyplatit, zařídila jsem vymazání zápisu o půjčce na katastru nemovitostí.

Dům jsme pak rychle prodali příjemným mladým lidem, kteří sršeli plány, jak se budou věnovat té krásné zahradě. Evženii nabídli, že jí nechají klíče, aby mohla na zahradu kdykoli přijít a těšit se alespoň z několika "svých" záhonů. Díky společným zájmům o přírodu se nakonec z kupujících a z Evženie stali výborní přátelé. Jejich přátelství trvá už řadu let.