Když makléř říká, co klientka chce slyšet

15.10.2020

Paní Viola chtěla prodat svůj byt v malé obci, ovšem z mého odhadu prodejní ceny nebyla vůbec nadšená... rozhodla se proto zkusit štěstí s jiným makléřem, který by jí "nabídnul víc".

Paní Viola mne požádala o ocenění bytu v malé vesnici, kde není ani autobusové spojení do Prahy. Po řádné prohlídce nemovitosti a důkladném rozboru všech faktorů, jsem jí navrhla reálnou cenu, za kterou bylo možno byt prodat. Paní Viola však z odhadu nebyla nadšená, protože podle jejího odhadu byla prodejní cena příliš nízká. Ukončila se mnou spolupráci a rozhodla se požádat o ocenění další realitní agenty. Nakonec si vybrala toho, který jí "poradil" takovou cenu, jakou chtěla slyšet.

Bohužel takový scénář je velmi běžný, realitní makléři chtějí získat zakázku a nabízejí nereálné možnosti. Prodávající si ale myslí, že s takovým makléřem může dostat víc peněz za svůj majetek.


Trpké zklamání za půl roku čekání

Až za půl roku paní Viola pochopila, že byt se za takových podmínek nikdy neprodá. Trpkost jejího přesvědčení spočívala v tom, že o její byt za celý půl rok nikdo neprojevil zájem, ona však ztratila půl roku času.

Ten, kdo nemovitost prodává si mnohdy neuvědomí, že cena je dohoda mezi prodávajícím a kupujícím. Jinými slovy, kupující učiní návrh a prodávající se rozhodne, zda jej přijme, či nikoli. Cena za nemovitost je pak ta, kterou je kupující ochoten zaplatit.

Realitní agenti cenu neurčují

Dobrý realitní makléř neurčuje cenu, ale snaží se prodat

Řekněme to takhle: makléři pouze umí vypočítat průměrné prodejní ceny v místě a čase obvyklé podle statistiky prodejů. Dobrá realitní kanceláře tedy spustí reklamní kampaně a povede jednání s potenciálními kupci.

Ale agent nemovitost nekupuje. Takže nemůže 100% zaručit, za kolik bude nemovitost prodána.

Realitní Radilka doporučuje

Moje doporučení zní : vyberte makléře, který prokáže, že dělá maximum pro prodej vašeho majetku, a ne takového, který vám řekne, co chcete slyšet.

Kdyby to bylo třeba, dala by se lehce paní Viole vyčíslit finanční ztráta, kterou si způsobila svým špatným výběrem makléře. Ovšem ruku na srdce - takové "bolestné vyúčtování" málokterý vracející se zákazník ocení...