Jak se radost změnila ve starost, když banka schválila úvěr

26.05.2020

Anna prožívala velkou radost, podařilo se jí dojednat a podepsat v Modré pyramidě výhodnou úvěrovou smlouvu, v níž dostala čas na vyhledání vhodného bytu. Anna si může nemovitost v klidu vybírat a až po uplynutí jednoho roku musí začít čerpat úvěr. Může hledat byt a současně má jistotu, že nízký úrok má zaručený a peníze na kupní cenu připraveny k rychlému použití.


Jak běžely týdny a měsíce Anně se radost ztrácela. Buď našla byt za vyšší cenu nebo jí vůbec nevyhovoval. Už jí nezbýval žádný čas. V posledním měsíci se objevila nabídka, která se Anně docela zamlouvala. Nebyl to sice ideál, ale už jí nezbýval žádný čas a hrozila jí peněžní sankce za nedodržení dohody s bankou.

Když zástavní hodnota nevyhovuje kupní ceně...

Malér je na spadnutí. Anna dostala zprávu, že zástavní hodnota vybraného bytu nedostačuje kupní ceně. Znamená to, že Anně nevychází poměr vlastních financí a peněz půjčených od banky.

Pokud by Anna nezačala čerpat úvěr v tomto týdnu, musela by bance zaplatit pokutu za nedodržení smluvních podmínek.

Nakonec si Anna musela od rodičů a obou bratrů vypůjčit dvě stě tisíc korun, aby bance doložila požadovaných 20 % z vlastních prostředků. Ještě další peníze bude muset sehnat na zaplacení daně z nabytí...

Když si Anna před rokem úvěr sjednávala, byly ceny nemovitostí nižší a zástavní hodnoty vyšší. Před rokem by jí úvěr stačil. Anna radí, aby lidé nepodléhali svodům lákavých nabídek a s rozvahou přemýšleli, než cokoli podepíší.


Kdyby se nyní Anna mohla rozhodnout, nejprve by si důkladně nechala prověřit své finanční schopnosti teprve potom by si vybírala byt a až před podpisem kupní smlouvy by podepsala úvěrovou smlouvu s bankou.