O lásce jako z filmu

25.05.2020

Potkali se ve výtahu, když se náhodou ve stejnou dobu vraceli z večírku. Každý z jiného. Manažer Petr bydlel v garsonce o dvě poschodí nad útlou tanečnicí Jarmilou. Do té doby se nikdy neviděli, ačkoli vedle sebe žili několik let.

Neuplynul ani rok a čekali spolu miminko. Dva malé byty bylo potřeba vyměnit za větší. Tehdy se na Realitní Radilku obrátili s žádostí o konzultaci. Chtěli vědět, jak řešit společný úvěr na pořízení bytu, když Jarmila i Petr splácí každý svoji hypotéku, každý u jiné banky.

Realitní Radilka společně s hypotečním makléřem na schůzce v kanceláři navrhovala několik variant, jak postupovat. Jarmila s Petrem se rozhodli, že jeden z bytů prodají a druhý budou pronajímat. Pronájmem získají zajímavý zdroj příjmu v době, kdy bude Jarmila na mateřské dovolené. A stávající Petrovu hypotéku navýší, mohou si proto vybrat prostorný byt s garáží v novostavbě. Jarmila v době podání žádosti o úvěr stále pracovala, tedy i její příjem se v bance započítával při posuzování bonity.

Pak byla svatba. A brzy následovalo stěhování do nového bytu.

Petrovu garsonku Realitní Radilka prodala formou NABÍDKA nejvyšší PRODEJNÍ CENY a získaná cena předčila všechna očekávání. Z výnosu si Petr s Jarmilou mohli dovolit pořídit krásné vybavení do jejich společného nového bytu.


Za dva roky byla v plánu stavba domu... jenže navýšení hypotéky není jednoduché

Za necelé dva roky přišla Jarmila do kanceláře k Realitní Radilce znovu. Byla v očekávání narození druhého dítěte. Plánují postavit dům, mají už vybraný pozemek a potřebují opravdu velmi rychle dostat peníze z prodeje bytu. Už prý stavební firmě zaplatili první zálohu, na druhou splátku však nemají peníze. Zjistili, že není snadné dostat další navýšení hypotéky, bance mohou nyní prokázat jen Petrův příjmem, rodičovský příspěvek, který pobírá Jarmila a příjem z pronájmu garsonky, ale bance nestačí toto k zajištění požadované výše půjčky.

Realitní Radilka s hypotečním makléřem Jarmile a Petrovi doručili podat žádost o překlenovací úvěr, a to jen na tu dobu než manželé získají peníze z prodeje obou bytů. Překlenovací úvěr jim zajistí dostatek času a klid k prodeji obou bytů. Z úvěru zaplatí stavební firmě částku potřebnou na dokončení stavby a mezi tím byty prodají. Výhodou je, že nebudou prodávat v časové tísni a pod tlakem na snížení ceny. Po prodeji bytů splatí bance dluh za překlenovací úvěr. Bude-li potřeba, mohou požádat o převedení původního úvěru na dům a využít navýšení o zástavní hodnotu domu. V té době bude už nový dům postavený a proto bude složit jako záruka pro vyšší hypoteční úvěr.

Ačkoli celý proces byl administrativně hodně náročný, vydařilo se vše uskutečnit podle plánu. Než se druhý syn narodil, bydleli už v novém domě...


Rodina se stěhuje do Kanady, ale co s krásným domem?

S Jarmilou a Petrem se Realitní Radilka setkala potřetí. Tehdy spolu manželé vychovávali už tři syny, dům potřebovali pronajmout, stěhují se do ciziny. Petr získal v Kanadě nabídku na zajímavou pracovní pozici. Potřebovali zajistit vhodné nájemníky pro jejich dům. Bylo velmi důležité načasovat stěhování tak, aby se rodina mohla přemístit do Kanady v několika etapách.


Novými nájemci jejich domu se stali mladí lékaři, kteří právě přicestovali do Prahy na stáž na specializované pracoviště. Mezi Jarmilou a paní Kyrilou vzniklo přátelství na první pohled. Proto Jarmila neprožívá nejmenší obavu o to, v jakém stavu najdou dům po návratu.