Jak může koronavir ovlivnit ceny bytu v Praze?

... anebo obavy paní Jarmily, která kupuje dům

Jarmila má obavu z vývoje cen nemovitostí. Chce vědět, jak může světová pandemie ovlivnit ceny bytu v Praze. "Co mám dělat, když se mi nepodařilo byt včas prodat?"

Jarmila si kupuje krásný nový dům. Jarmila na podzim podepsala smlouvu s developerem, v níž se zavázala, že nejpozději do konce roku 2020 doplatí zbývající část kupní ceny za dům. Do té doby měla prodat svůj pražský byt. Jarmilu teď budí ze spaní starosti. "Nemám včas prodaný byt a chybí mi peníze. Co budu dělat?" Jarmila má obavu, že nemá včas k dispozici peníze z prodeje bytu a chybí jí potřebná finanční částka.


Pandemie zatím realitní trh příliš ovlivnila. O dopadu rozhodne až další vývoj stavu ekonomiky. Dojde-li však k převisu nabídky nad poptávkou povede to k poklesu cen nemovitostí.

Předpokládáme, že dojde k poklesu ekonomické výkonnosti. Týká se to útlumu v cestovním ruchu a kultuře (následek uzavření divadel, omezení koncertů.. atp.), což se projeví snížení příjmů u všech subdodavatelů. Firmy budou šetřit především na mzdách. Lidé začnou méně utrácet, a to povede k poklesu spotřeby. Pokles kupní síly obyvatelstva může mít za následek neschopnost splácet hypoteční úvěry. Neschopnost platit měsíční splátky úvěru může vyvolat na trhu náhle vyšší počet bytů k prodeji. Tím se může zvýšit nabídka nemovitostí na trhu. Přebytek nabídky zvýší tlak na snížení prodejní ceny.

Podle poradenské společnosti Deloitte je v Praze stále malá nabídka volných bytů. Podle analytiků se zatím tzv. pandemie na poptávce a na cenách nemovitostí neprojevila. Očekávají, že ceny bytů v Praze v nejbližší době zůstanou na stávající úrovni. 


Realitní Radilka doporučuje:

Jarmile lze doporučit, aby nyní využila krátkodobý překlenovací úvěr. Škoda, že Jarmila začala prodávat svůj byt příliš pozdě. Jiný podobný případ je třeba řešit včas, tedy nabízet byt k prodeji, co nejdříve. Dobu, kdy bude muset Jarmila svůj byt opustit a ještě nebude její dům dokončený, může překonat nějakým provizorním bydlení (např. u příbuzných nebo zajistit nějaký krátkodobý pronájmem). 

V realitní praxi najdeme vždy způsob pro řešení situace. Důležité je začít plánovat včas. 

Napište Radilce

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.