Jak může koronavir ovlivnit ceny bytu v Praze?

... anebo obavy paní Jarmily, která kupuje dům

Jarmila má obavu z vývoje cen nemovitostí. Chce vědět, jak může světová pandemie ovlivnit ceny bytu v Praze. "Co budu dělat, když se nepodaří byt včas prodat?"

Jarmila je moje klientka, kupuje si krásný dům. Jarmila v lednu podepsala smlouvu, v níž se zavázala, že nejpozději do konce října 2020 doplatí zbývající část kupní ceny za dům. Do té doby měla čas prodat svůj pražský byt. Jarmilu teď budí ze spaní starosti. "Co budu dělat, když se nepodaří byt včas prodat?" Jarmila má obavu, že nedostane z prodeje bytu potřebnou finanční částku.

Pandemie obecně nemusí realitní trh ovlivnit. O dopadu rozhodne další vývoj stavu ekonomiky. Dojde-li k převisu nabídky nad poptávkou povede to k poklesu cen nemovitostí.

Lze očekávat jistý pokles ekonomické výkonnosti. Týká se to útlumu v cestovním ruchu a kultuře (následek uzavření divadel, omezení koncertů.. atp.), což se projeví snížení příjmů u všech subdodavatelů. Firmy budou šetřit především na mzdách. Lidé začnou méně utrácet, a to povede k poklesu spotřeby. Pokles kupní síly obyvatelstva může mít za následek neschopnost splácet hypoteční úvěry. Neschopnost platit měsíční splátky úvěru může vyvolat na trhu náhle vyšší počet bytů k prodeji. Tím se může zvýšit nabídka nemovitostí na trhu. Přebytek nabídky zvýší tlak na snížení prodejní ceny.

Podle poradenské společnosti Deloitte je v Praze stále malá nabídka volných bytů. Podle analytiků se zatím tzv. pandemie na cenách nemovitostí nijak neprojevila. Očekávají, že ceny bytů v Praze v nejbližší době zůstanou na stávající úrovni. 


Realitní Radilka doporučuje:

Jarmile lze doporučit, aby začala prodávat byt co nejdříve. Dobu, kdy bude muset byt opustit a ještě nebude dům dokončený, může Jarmila překonat nějakým provizorním bydlení (např. u příbuzných).

Napište Radilce

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.