Ekonomický růst skončil, čeká nás problém....

Bojíte se zdražování ? Končí vám fixace hypotečního úvěru? Příjem už nestačí na zvýšené splátky, na vyšší ceny za energie? Musíte už sahat na své úspory? Přečtěte si několik návrhů na řešení takové situace:

1. Začněte ihned jednat s bankou

Banky používají kontrolní mechanismy, když se vaše splátka opozdí, banka to ihned začne řešit. Předcházejte potížím a jednejte! Napište žádost o odklad splátek, navrhněte snížení splátek (v souvislosti s koronavirem je možné požádat o odklad). Kontaktujte přímo pracovníka v bance. Neodkládejte to!

Banka se bude snažit vám vyjít vstříc, každá snaha o řešení problému je pro banku dobrým signálem. Nečekejte na další měsíc, navažte jednání s bankou co nejrychleji.


2. Uskrovněte se

Sepište všechny své výdaje. Možná s překvapením zjistíte, kam odcházejí vaše peníze, a na čem a kde můžete ušetřit. Součtem všech malých částek dosáhnete zásadní úspory. Lidé si myslí, že malé částky vůbec nic neznamenají. Důkladně prověřte platby za pojištění, náklady za elektřinu, plyn, telefon, všechny útraty v obchodech a restauracích atd. A teď výdaje na další měsíce naplánujte. Pravděpodobně budete překvapeni, jak snadno dokážete šetřit.


3. Najděte nájemníka či spolubydlící

Uvolněte jeden pokoj a nabídněte pronájem studentovi nebo svému kolegovi či známému. Pokud budete několik měsíců pokoj pronajímat, uleví se vám a váš rozpočet se postupně vzpamatuje. Překlenete nejhorší období a najdete opět klid.

Věřte, že je hodně lidí, kteří potřebují levné bydlení. Dojíždí každý den mnoho kilometrů za prací do Prahy, noclehem uspoří náklady na cestování. Když nenajdete nikoho ve svém okolí, můžete inzerovat volný pokoj na specializovaných serverech, např. na espolubydleni.cz.


4. Pronajměte celou nemovitost

Spolubydlící pro vás není řešením? Byt tedy na nějakou dobu pronajmete, odstěhujte se do malého levného pronájmu za Prahou. Výnos z pronájmu by vám měl pokrýt výdaje na hypotéky i po odečtení nákladů na dojíždění. Dobrým místem na prozatímní bydlení je celý Středočeský kraj, hledejte všude odkud je spojení pražskou integrovanou dopravou (Příbram, Beroun, Kladno, Mělník, Poděbrady. Benešov,...atp.)


5. Zvyšte dočasně svůj příjem

Snížil se vám příjem, dostáváte se do finanční tísně? Druhý úvazek může pro vás být řešením. Nemělo by to však být dlouhodobým řešení, abyste se nestali "otrokem hypotéky". Druhou prací může být večerní či víkendové hlídání dětí nebo překlady či psaní odborných textů, pořádání vzdělávací seminářů, doučování studentů...hlavně práce, která vás nebude obtěžovat, ale těšit.


6. Nemovitost prodejte!

Žádná z uvedených možností nepřipadá v úvahu? Přemýšlejte tedy o prodeji. Začněte myslet na prodej dřív, než banka zahájí jednání o dluhu.

Většinou se podaří prodat původní nemovitost a koupit místo ní jinou, jehož splátky zvládnete. Důležité však je začít jednat s bankou a předejít situaci, kdy se objeví váš záznam v registru dlužníků. Přístup k dalšímu úvěru by byl složitý.

Myslete na prodej dřív, než se budete cítit pod silným finančním tlakem. Prodávající pod nátlakem přijímají často chybná rozhodnutí.

Zkušený realitní makléř se dokáže podívat na váš problém nezaujatým pohledem a umí poradit o dalším postupu.

Ušetří vám starosti a uspoří mnoho peněz. Makléř se vyzná v situaci na trhu a umí vytvořit přitažlivý marketing, jehož pomocí dosáhnete vyšší prodejní cenu.

Napište Radilce

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.