Koronavir nebo „koruny vír“?
Co nás čeká?

Vycházím z osobní zkušenosti, zažila jsem na realitním trhu propad v roce 1997 a v roce 2008 a také hysterii po 11. září i po povodni v roce 2013.
Vnímám, že již nyní zájemci opatrněji reagují na nabídky v inzerci, vyjadřují obavu z budoucnosti, odkládají svá rozhodování a začínají myslet na možné důsledky snížení svých příjmů. V posledních dnech se výrazně snížila poptávka po koupi nemovitosti.
Investoři, kteří na dluh kupovali v Praze byty za účelem krátkodobých pronájmů turistům, se cítí v ohrožení. Turisté nejsou, příjmy zůstávají v nedohlednu. Ale zůstávají splátky úvěrů....
Ještě v nedávné době v ČR každý den 200 lidí podepsalo hypoteční smlouvu. Z pohledu úvěrů je nejrizikovější skupinou dlužníků rodina věku 30-45 let s dětmi, která dokáže nejhůře kompenzovat výpadky svých příjmů, resp. která nemůže razantně omezit své výdaje.
Už
v roce 2018 upozorňovali ekonomové na největší tuzemskou hrozbu. Několikátým
rokem za sebou lidem rychle rostly výdělky. Průměrná mzda stoupala o sedm
procent každý rok. "To může být past, pokud lidé budou očekávat, že jim výdělky
porostou stejně rychle donekonečna..." Kvůli koronaviru teď celý svět zamrzá, zastavení
výroby (Škoda Auto, ...) a nulové tržby (uzavření všech nákupních center) to bude
mít ekonomické dopady.
Globální ekonomika ovlivňuje hospodářství České republiky. Realitní trh vždy citlivě kopíroval ekonomickou situaci.
Není však ještě žádný důvod k panice. Mnoho investorů současný stav komodit vnímá jako potenciál pro spekulaci. Třeba ropa se dostala na nejnižší cenu za posledních 30 let. Koruna sice aktuálně prudce oslabila, ale dala tak zdejší ekonomice vítaný "polštář".
