Odhad tržní ceny a BEZPLATNÉ zodpovězení odborných dotazů DENNĚ,

volejte telefonní číslo 733 679 996 nebo napište do e-mailu.

Nejlepší čas na prodej je teď!


Ovlivní doba koronová realitní trh? Situace na realitním trhu se postupně zklidnila. Chcete vědět, jak se připravit na případné budoucí problémy spojené s nemovitostmi? A jak je to s daní z nabytí nemovitosti? Realitní Radilka vám poradí!

Mám dobrou zprávu pro všechny prodávající a i pro kupující. Úrokové sazby dále klesají. Zájemci chtějí kupovat, realitní trh ožívá. PROČ? Svůj podíl na tom mají váhodné hypotéky.

Ale jsou hypotéky opravdu stále výhodné? Zájemce mohu ujistit, že ano - loni v lednu půjčovaly banky peníze na bydlení v průměru za 3 %, letos v červnu průměrně na 2,3 %. Hypotéku získají zájemci v úrovni těsně nad 2 % , a to téměř u všech bank, někdy lze získat i sazby pod 2 %. Hypotéky jsou nyní dostupnější pro větší počet žadatelů. ČNB od července 2020 zrušila svá předchozí doporučení, kterými omezovala hypoteční trh.

Ověřte si, jaký zájem o vaši nemovitost ve skutečnosti je... nabídněte ji k prodeji


Počet lidí, kteří hledají nemovitost je stále stejný

Podle poradenské společnosti Deloitte je v Praze malá nabídka volných bytů. Podle analytiků se zatím koronavirus na cenách nemovitostí nijak neprojevil. Očekávají, že ceny bytů v Praze v nejbližší době zůstanou na stávající úrovni.

U prodejních cen se neočekávají žádné propady, spíše jen prodlužování doby prodeje či tlak na slevy. Poptávka pravděpodobně mírně oslabí, neboť lidé na nějakou dobu odloží nákup nemovitostí. Je to způsobeno obavami z nejistoty dalšího ekonomického vývoje. Nízká nabídka kvalitních nemovitostí bude mít z dlouhodobého hlediska tendenci na zvyšování cen.
Nezapomeňte na to, že cenu nemovitostí určuje ochota bank půjčovat peníze.

A je tu výrazná skupina investorů. Nyní hledající investoři číhají na výhodné příležitosti. Mají dostatek finančních zdrojů a chuť kupovat.

"Nemovitosti jsou z dlouhodobého hlediska vnímány jako stabilní investice. Investoři cítí svoji šanci a aktivně na trhu hledají. To platí především pro hlavní město a jeho okolí. Prodávající zvažují ideální načasování. Kupující vnímají, že investice do nemovitostí skýtají z dlouhodobého hlediska jistotu".

Pohledem do statistiky vyhledávání na realitních serverech vidíme, že ve srovnání s loňskými daty jsou výsledky obdobné. Počet návštěv na realitních serverech se zvedl o 5%, počet unikátních uživatelů dokonce o 12,5%.

V roce 2008 byla příčinou poklesu cen nemovitostí dlouhodobá a masivní neschopnost splácení stávajících hypoték a s tím spojený vysoký nárůst nabídky nemovitostí k prodeji.

Prakticky celý svět v průběhu minulého roku zaznamenává výrazný ekonomický pokles. Zatímco ještě na začátku roku 2021 se očekávalo, že globální ekonomika poroste tempem 3,1 %, nyní se odhady celosvětového růstu zmenšily na polovinu.

Vyplatí se najmout na prodej bytu profesionála?

Podívejte se na příklad.

Prodávala jsem byt o ploše 66 m2, o dispozici 2+1 ve starém domě v Praze, Podolí. Stav bytu byl původní, tedy před rekonstrukcí.

Na obrázku vidíte údaje o prodejních cenách podle katastru nemovitostí, v dané kategorii bytů o ploše 42-66 m2 se prodalo 19 bytů za průměrnou dosaženou cenu 79 tis./m2. Můj prodej dosáhl ceny 82 tis./m2, a navíc je nutno připočítat, že tento byt byl určený ke generální rekonstrukci (předpokládaná investice 750.000 až 980 000 Kč).

Prodávající v tomto případě získali cenu o 216.000 Kč vyšší oproti průměru. A nemuseli řešit žádné časové zatížení, žádná právní rizika spojená s administrativou převodu.


Jak je možné, že realitní makléř dosahuje vyšší prodejní ceny?

Zásadním předpokladem dobrého prodeje je získat velký počet zájemců o koupi. Realitní makléř před prodejem nemovitost připraví tak, aby působila líbivě. A realitní makléř investuje značné finanční prostředky do akvizice, věnuje své znalosti přesnému výběru cílové skupiny zájemců a tím osloví velký počet skutečných zájemců. Makléř využívá placených služeb nejen realitních serverů, ale především sociálních sítí, kde umí přesně cílit nabídky osobám podle jejich zájmů (např. se zaměří na sportovce nebo maminky se zálibou v zahradní architektuře).

Důležité je používání moderních nástrojů (3D vizualizací, videí a materportu). A navíc makléři disponují kontakty na poptávající zájemce a vzájemně si tyto poptávky sdělují. Polovina prodejů probíhá právě mezi poptávajícími v zastoupení jinými makléři. Pravděpodobnost úspěšného prodeje zvyšuje oslovení opravdu rozhodnutých zájemců o koupi. Získáním odhodlaného zájemce nakonec dosáhne makléř navýšení původního cenového požadavku. Může sjednat tzv. "cenou zvláštní obliby", kterou je kupující ochoten zaplatit v tom případě, že konečně našel svoji "ideální nemovitost".

Podívejte se na pár příkladů prodaných nemovitostí

Kladenská ul., Praha 6, Vokovice - prodej bytu v původním stavu před rekonstrukcí

  • Prodejní cena 4,800 000 Kč
  • Původní cen podle cenových map 4,041 337 Kč
  • Navýšení o 10,4% zaplacená odměna (provize) RK 5 %

Gdaňská ul., Praha 8, Bohnice - prodej družstevního podíl s bytem 2+1

  • Prodejní cena 3,999 000 Kč
  • Původní cena podle cenových map 2,535 150 Kč
  • Navýšení o 57% zaplacená odměna (provize) RK 5%
Bramboříková ul, Praha 10, Záběhice-prodej bytu s nájemnicí (věcné břemeno práva dožití)
  • Prodejní cena 2,400 000 Kč
  • Původní požadovaná cena 2,335 150 Kč
  • Navýšení o 3,5% zaplacená odměna RK 5%

Disponuji znalostmi, které většina makléřů nemá

Vážím si každého zákazníka a jeho případu tak, jako bych řešila svůj vlastní osud.

Moje činnost přináší prokazatelné výsledky i v obratu

Nevíte si rady? Zkuste naše vyhledávání

Napište Radilce

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.