Odhad tržní ceny a BEZPLATNÉ zodpovězení odborných dotazů DENNĚ,

volejte telefonní číslo 733 679 996 nebo napište do e-mailu.

Nejlepší čas na prodej je teď!


Ovlivní doba koronová realitní trh? Situace na realitním trhu se postupně zklidnila. Chcete vědět, jak se připravit na případné budoucí problémy spojené s nemovitostmi? A jak je to s daní z nabytí nemovitosti? Realitní Radilka vám poradí!

Nemám dobrou zprávu pro zájemce o prodej. Úrokové sazby stoupají. Lze očekávat, že v průběhu roku 2022 dosáhnou 6 %. PROČ? Svůj podíl na tom má situace po koronakrizi.

Mění se struktura hospodářství a jsou obory, v nichž lze očekávat hluboký propad. Především v cestovním ruchu, hotelnictví a všech souvisejících službách. Firmy, které dostávaly kurzarbeit o tuto dotaci přijdou a budou nuceny propouštět zaměstnance.

Ti, kterým končí fixace hypotečního úvěru budou nuceni uzavírat smlouvy s aktuálními úrokovými sazbami, tedy za zhoršených podmínek. Lze očekávat, že se na trhu objeví nabídky prodejů nemovitostí od lidí, kteří si zhoršené podmínky úvěru již nebudou moci dovolit.

A budou hypotéky opravdu stále výhodné? ČNB od prosince 2021 nařídila omezující podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Znamená to, že si novou hypotéku budou brát ti, kteří mají prokazatelný dostatečný a stabilní příjem.

Cítíte se ohroženi finanční nejistotou? Ověřte si, jaký zájem o vaši nemovitost ve skutečnosti je... nabídněte ji k prodeji


Počet lidí, kteří hledají nemovitost klesá

Podle poradenské společnosti Deloitte je v Praze malá nabídka volných bytů. Podle analytiků se už koronavirus na cenách nemovitostí projevil. Očekávají však, že ceny bytů v Praze zůstanou na stávající úrovni. Vysvětlení je v tom, že v hlavním městě je trvale vysoká kupní síla a sídlí zde mnoho nadnárodních firem.

U prodejních cen se očekává prodlužování doby prodeje a tlak na slevy. Poptávka oslabí, neboť lidé na nějakou dobu odloží nákup nemovitostí. Je to způsobeno obavami z nejistoty dalšího ekonomického vývoje. 

"Nemovitosti jsou z dlouhodobého hlediska vnímány jako stabilní investice. Investoři cítí svoji šanci a aktivně na trhu hledají. To platí především pro hlavní město a jeho okolí. Prodávající zvažují ideální načasování. Kupující vnímají, že investice do nemovitostí skýtají z dlouhodobého hlediska jistotu".

Pohledem do statistiky vyhledávání na realitních serverech vidíme, že ve srovnání s loňskými daty jsou výsledky obdobné. Počet návštěv na realitních serverech se zvedl o 5%, počet unikátních uživatelů dokonce o 12,5%.

Prakticky celý svět v průběhu minulého roku zaznamenává výrazný ekonomický pokles. Dramaticky narůstá inflace, která do konce roku 2022 bude v dvojciferných číslech. V roce 2008 byla příčinou poklesu cen nemovitostí dlouhodobá a masivní neschopnost splácení stávajících hypoték a s tím spojený vysoký nárůst nabídky nemovitostí k prodeji. V současnosti krize vychází z nepřiměřeného růstu světových cen energií, což se promítá do všech nákladů výroby i služeb. Náklady na bydlení proto všem dramaticky vzrůstají, k tomu je nutné připočíst i vyšší ceny hypoték.

Vyplatí se najmout na prodej bytu profesionála?

Podívejte se na příklad.

Prodávala jsem byt o ploše 66 m2, o dispozici 2+1 ve starém domě v Praze, Podolí. Stav bytu byl původní, tedy před rekonstrukcí.

Na obrázku vidíte údaje o prodejních cenách podle katastru nemovitostí, v dané kategorii bytů o ploše 42-66 m2 se prodalo 19 bytů za průměrnou dosaženou cenu 79 tis./m2. Můj prodej dosáhl ceny 82 tis./m2, a navíc je nutno připočítat, že tento byt byl určený ke generální rekonstrukci (předpokládaná investice 750.000 až 980 000 Kč).

Prodávající v tomto případě získali cenu o 216.000 Kč vyšší oproti průměru. A nemuseli řešit žádné časové zatížení, žádná právní rizika spojená s administrativou převodu.


Jak je možné, že realitní makléř dosahuje vyšší prodejní ceny?

Zásadním předpokladem dobrého prodeje je získat velký počet zájemců o koupi. Realitní makléř před prodejem nemovitost připraví tak, aby působila líbivě. A realitní makléř investuje značné finanční prostředky do akvizice, věnuje své znalosti přesnému výběru cílové skupiny zájemců a tím osloví velký počet skutečných zájemců. Makléř využívá placených služeb nejen realitních serverů, ale především sociálních sítí, kde umí přesně cílit nabídky osobám podle jejich zájmů (např. se zaměří na sportovce nebo maminky se zálibou v zahradní architektuře).

Důležité je používání moderních nástrojů (3D vizualizací, videí a materportu). A navíc makléři disponují kontakty na poptávající zájemce a vzájemně si tyto poptávky sdělují. Polovina prodejů probíhá právě mezi poptávajícími v zastoupení jinými makléři. Pravděpodobnost úspěšného prodeje zvyšuje oslovení opravdu rozhodnutých zájemců o koupi. Získáním odhodlaného zájemce nakonec dosáhne makléř navýšení původního cenového požadavku. Může sjednat tzv. "cenou zvláštní obliby", kterou je kupující ochoten zaplatit v tom případě, že konečně našel svoji "ideální nemovitost".

Podívejte se na pár příkladů prodaných nemovitostí

Kladenská ul., Praha 6, Vokovice - prodej bytu v původním stavu před rekonstrukcí

  • Prodejní cena 4,800 000 Kč
  • Původní cen podle cenových map 4,041 337 Kč
  • Navýšení o 10,4% zaplacená odměna (provize) RK 5 %

Gdaňská ul., Praha 8, Bohnice - prodej družstevního podíl s bytem 2+1

  • Prodejní cena 3,999 000 Kč
  • Původní cena podle cenových map 2,535 150 Kč
  • Navýšení o 57% zaplacená odměna (provize) RK 5%
Bramboříková ul, Praha 10, Záběhice-prodej bytu s nájemnicí (věcné břemeno práva dožití)
  • Prodejní cena 2,400 000 Kč
  • Původní požadovaná cena 2,335 150 Kč
  • Navýšení o 3,5% zaplacená odměna RK 5%

Disponuji znalostmi, které většina makléřů nemá

Vážím si každého zákazníka a jeho případu tak, jako bych řešila svůj vlastní osud.

Moje činnost přináší prokazatelné výsledky i v obratu

Nevíte si rady? Zkuste naše vyhledávání

Napište Radilce

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.