Kdy mohu použít peníze z prodeje


Potřebuji vědět, kdy dostanu své peníze za prodej. Tyhle peníze potřebuji na nákup jiného bytu. Jak dlouho bude moje nemovitost "v rezervaci" ?

Průměrná doba rezervace je asi dva měsíce. Za tuto dobu s kupujícím vyřizujeme úvěr, odhad hodnoty nemovitosti pro zástavu, zástavní smlouvu, kupní smlouvu a zástavní smlouvu. Průměrně dva měsíce je třeba k vyřízení veškeré administrativy spojené s převodem nemovitosti. Má-li kupující problémy se schválením úvěru na koupi nemovitosti, doba rezervace se může v mimořádné situaci a po souhlasu obou zúčastněných stran prodloužit.

Po podpisu kupní smlouvy bude na katastrálním úřadu trvat cca 25 dnů než úřad provede zápis změny vlastníka. V této lhůtě je započátána i tzv. ochranná doba, během které úřad obesílá účastníky a nechává prostor pro případné odvolání.

Nedoporučuji, aby se prodávající snažil administrativní proces zrychlit tím, že požaduje předání peněz z kupní ceny dříve než bude nový vlastník zapsaný na listu vlastnictví.


Jak dlouho bude vaše nemovitost "v rezervaci"? S tím vám poradí René Trčka na čísle 723 91 91 91.


Příběh z realitní praxe:

Zajišťoval jsem Tereze a Pavlovi prodej jejich bytu po rozvodu. Tereza se chtěla z původního bytu rovnou odstěhovat do menšího. Měla jasný požadavek na své nové bydlení. Avšak až po rezervaci prodávaného bytu jsme mohli začít vybírat, v té době jsme už znali termíny, kdy bude mít Tereza peníze na nákup svého bytu k dispizici a znali jsme i částku, kterou může Tereza investovat. Během tří měsíců, tedy v době rezervace a převodu na katastrálním úřadu, jsem Tereze našel byt podle jejího přání. Ukázalo se, že Tereza měla výhodu, že družstevní byt mohla zaplatit v hotovosti, ze zisku z prodeje.

Pokud by si Tereza vybrala byt dřív, musela by s prodávajícími vyřešit prodloužení trvání rezervace, do té doby než bude mít k dispizici peníze z prodeje původního bytu. Prodávající nemusí souhlasit a mohu upřednostnit zájemce, který má kupní cenu ihned připravenou.

Napište Renému


Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka je tu pro vás. Napište mu, s čím vám může pomoci.