Úschova kupní ceny aneb bezpečný převod nemovitosti

Pro úspěšný prodej bytu, domu či pozemku je důležitý především bezpečný průběh transakce. S tím souvisí úschova finančních prostředků po dobu než dojde k převodu nemovitosti. K vyplacení kupní ceny z úschovy na účet prodávajícího dojde až po změně vlastníka. Obvykle provedení vkladu trvá měsíc od data podání na katastr nemovitostí.


Jak ochránit peníze a jak zajistit opravdu bezpečný převod majetku? Úschovou kupní ceny!


1. Prodávající nechce přepsat nemovitost na katastru dříve, než dostane kupní cenu.....

2. Kupující zase nechce nikomu dát peníze, dokud nebude nemovitost přepsaná na něj.....

V době než bude nemovitost přepsána na katastru nemovitostí je potřeba zajistit úschovu kupní ceny.

Existují v zásadě čtyři bezpečné varianty:


  1. Notářská nebo advokátní úschova, je řešení, kdy převezme úředník do úschovy celou kupní cenu a pak peníze rozešle na účty podle smlouvy o notářské/advokátní úschově. Peníze jsou uloženy na zvláštním bankovním účtu a jsou odděleny od osobního majetku. Ceny za službu notářské úschovy se řídí vyhláškou ministerstva spravedlnosti, v případě advokátní úschovy je cena stanovena smluvně.
  2. Bankovní úschova je řešena jako vázaný (jistotní) účet. Podepíše se trojstranná smlouva mezi prodávajícím, kupujícm a bankou, kde se definuje výplata kupní ceny. Výplata kupní ceny proběhne až po předložení výpisu z listu vlastnictví, kde je zapsaný nový majitel nemovitosti. Pravděpodobnost, že by zkrachovala banka a přišli byste o peníze je opravdu nízká.
  3. Úschova na účtu realitní kanceláře je úschova peněz navázaná na celý proces. Realitní kancelář obvykle nabízí tuto službu, protože se jedná o levný a administrativně nenáročný způsob úschovy. Ale pozor! Buďte opatrní, realitní kanceláře totiž většinou nemají uzavřené pojištění odpovědnosti za způsobené škody. Můžete o své peníze v případě úpadku realitky snadno přijít.
  4. Úhrada při podpisu kupní smlouvy, to je varianta, která neřeší uvedené dilema prodávajícího i kupujícího. Chcete zaplatit kupní cenu při podpisu kupní smlouvy a potom trnout, zda a kdy katastr nemovitost přepíše, toto riziko se nevyplácí.

Renda radí:

Každý si může zvolit způsob úhrady kupní ceny podle svého uvážení. Obecně lze doporučit pouze úschovu přes nezávislého prostředníka, a tím jsou pouze: advokát nebo notář, příp. banka (na depozitním účtu).

Pokud využíváte služeb realitní kanceláře, náklady na úschovu jsou součástí provize, tedy většinou je hradí realitka.

Příběh z realitní praxe:

Byli dva kamarádi. Jeden se dostal do potíží, dlužil tomu druhému velkou sumu peněz. Vymyslel si trik. Dluh vyrovná tím, že prodá kamarádovi svou chalupu. Sepsali kupní smlouvu a ujednání o vyrovnání dluhu a podali na katastrální úřad. Podle smlouvy tímto jejich ujednání vstoupilo v platnost a dluh byl vyrovnán. Katastr návrh na vklad kupní smlouvy vrátil z důvodu "chyby" v kupní smlouvě. Dluh byl však již vyrovnán a chalupa zůstala svému původnímu majiteli.

Ovšem kdyby dali do úschovy po dobu probíhajícího řízení na katastrálním úřadu dokument o vyrovnání dluhu a to nabylo platnosti až po provedení vkladu, nemohlo by k tomuto podvodu dojít.

Pamatujte, že úschovu lze využít nejen k bezpečnému převodu finanční hotovosti.

Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka je tu pro vás. Napište mu, s čím vám může pomoci.