Zprostředkovatelská smlouva: je to past?

Nevíte, jak s makléřem rozvázat dohodu o spolupráci? Nejste spokojeni a váháte, jak ukončit spolupráci s realitní kanceláří? Svěřte se zkušenému realitnímu makléři René Trčkovi na 723 91 91 91, rád vám pomůže.

Možná vám práce realitní kanceláře prostě nějak nevyhovuje... a hledáte důvody, jak ukončit smlouvu

1. Zákon vás chrání. Způsob ukončení spolupráce je určený v zákoně

Možná jste smlouvu o zprostředkování uzavřeli někde mimo realitní kancelář, např. u vás doma nebo někde jinde v průběhu setkání s realitním makléřem. Víte, že podle NOZ § 1829 můžete od takové smlouvy odstoupit do 14 dnů od data podepisu?

Informace o čtrnáctidenní lhůtě však musí být v obsahu smlouvy uvedená. To ukládá zákon! Pokud tam není uvedená, prodlužuje se lhůta o odstoupení o 12 měsíců.

A druhá možnost je v NOZ § 2445 zákona č. 89/2012 Sb., ukončit lze z důvodu neplnění smlouvy. V každé zprostředkovatelské smlouvě je vždy popsáno co a v jakém rozsahu a za jakou odměnu realitní makléř pro vás má vykonat. Např. ve je smluvě napsáno, že makléř během týdne zajistí home staging nemovitosti a uveřejní nabídku s profesionálními fotkami. Pokud se tak nestalo, máte možnost odstoupit od smlouvy z důvoduneplnění!

2. Ukončení smlouvy uplynutím platnosti smlouvy

Ve smlouvě je napsáno, do kdy trvá spolupráce. Smlouva tedy vyprší k určitému datu. Důležité však je věnovat pozornost poznámkám o případném "automatickém prodloužení smluvního vztahu".

Se svými klienty vždy uzavírám smlouvy o zajištění prodeje na dobu 30-60 dnů od jejího podpisu. V případě, že v uvedeném termínu nedojde k uzavření smlouvy o rezervaci, smluvní vztah skončí....

Renda radí a varuje:

  1. Pozor na ujednání o trvání smlouvy "na dobu neurčitou"!
  2. Nikdy nespoléhejte se na ústní ujednání. Vše by mělo mít formu písemnou: posílejte doporučené dopisy nebo e-mailovou komunikaci.

Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka je tu pro vás. Napište mu, s čím vám může pomoci.