Jak prodat dům z dědictví, když jsou dva spoluvlastníci?

Řešení prodeje majetku z dědictví bývá často velmi komplikované. Rozhodně tomu tak je, když jeden z nich v domě žije a druhý potřebuje peníze.

Nedávno jsem takový případ řešil. V jedné rodině nastala situace, kdy zůstali pozůstalí dva švagři, dva zcela odlišní lidé. Zemitý Otakar, který v domku bydlel s rodiči od dětství a nedávno ovdovělý univerzitní profesor, manžel Otakarovy sestry. Dům stál na atraktivním místě, ale po mnoho let bez údržby a plný předmětů a vzpomínek na dávnou minulost.

Profesor tlačil na rychlý prodej domu. Otakar souhlasil s prodejem, ale jen za splnění podmínky, že mu obstaráme byt se zahradou, a to pouze v blízkém okolí. Nakonec se prodej protáhl téměř na půl druhého roku.

Před zahájením nabídky do prodeje bylo nezbytné, abych nechala vyklidit a vymalovat alespoň jedno podlaží domu, stavebním technikům jsem zadala vytvoření pasportu, který nahradí neexistující stavební dokumentaci.

Při přípravě dokladů jsme zjistili, že přístavek u domu a garáž nejsou vůbec zakresleny v katastru, znamenalo to požádat stavební úřad o dodatečnou kolaudaci. Ačkoli měl Otakar na obci kamarády a s jejich pomocí zdržoval schvalování, získali jsme všechna potřebná razítka a všechna povolení. Otakar si myslel, že se mu nakonec přeci jen podaří zabránit stěhování z rodného domu... a občas požil víc alkoholu, čímž ztratil schopnost slušného chování....

Dům se nakonec prodat podařilo

S pomocí šikovných právníků jsme nakonec dosáhli prodeje. Našli jsme zájemce, kteří se tak zamilovali do domu, že tolerovali Otakarovi všechny jeho nedostatky. Kupující plánovali generální přestavbu domu a než vyřídili projekt a jeho schválení, nechali Otakara v domě bydlet. I my dostali víc času najít Otakarovi takový byt, který se mu opravdu velmi zalíbil.

Nakonec byli Otakar i jeho švagr velmi spokojeni. Získali vyšší kupní cenu než byl původní odhad, Otakar pochopil svoji šanci začít nový život a kupující se konečně pustili do velkolepé přestavby.

Řešíte podobný případ? Nevíte, jak správně využít tržní prostředí nebo jak docílít při prodeji domu navýšení prodejní ceny? Poradí zkušený makléř René Trčka na tel. 723 91 91 91!

Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka, zkušený makléř, je tu vždy pro vás. Napište mu anebo zavolejte na 723 91 91 91.