Dá nám banka úvěr... když už jeden máme?

"Myslela jsem si, že banka nedá úvěr někomu, kdo už jeden úvěr má. Nemám strach, že náš byt neprodáme, ale vybrat nový byt bude asi problém. ...."

Můžete využít různá řešení, buď mít dva úvěry nebo původní úvěr přechodně navýšit, případně použít překlenovací úvěr nebo použít stavební spoření. Rozhodující při posuzování o úvěr bude schopnost plácet závazky (tzv. bonita žadatele) a zástavní hodnota nemovitosti. Příjmy žadatelů se posuzují v každé bance trochu odlišně, podobně je to i se zástavní hodnotou .

Určitě doporučuji předem promyslet řešení společně s hypotečním makléřem a s konkrétními výpočty od různých bank.

Základem úvahy by měl být odhad tržní ceny původního bytu a definice představy o novém bydlení . Pro výběr nového bytu bude výhodou znát předem možnosti úhrady rozdílu mezi prodejní cenou a kupní cenou.

V praxi se občas setkáváme s "výměnou", kdy na jedné straně touží majitel z malého bytu do velkého a současně vlastník toho většího bytu přijme nabídku od majitele malého bytu . I takový případ se však řeší oceněním běžné tržní hodnoty obou bytů a následně prodejem a koupí.


Sjednání úvěru vám zajistí Realitní Radilka - volejte 733 679 996.

Tři různé příběhy

Petra a Milan se nadchli nabídkou od kamaráda na koupi jeho velkého bytu. Zaplatili mu zálohu, aby jim výhodná koupě neunikla a teprve potom se snažili prodat původní malý byt. Spěchali. Prodejní cena nedosáhla očekávané výše. V bance jim úvěr zamítli s vysvětlením, že Milanův příjem není dostačující, Petře právě skončila rodičovská dovolená a v práci je ve zkušební lhůtě. Nezbylo jim nic jiného než se vystěhovat do pronájmu.....

Ondřej s Bárou také řešili změnu bydlení. Ondřejův maličký byt v centru Prahy si koupil investor s cílem byt pronajímat. Dohodli se, že Ondřej s Bárou po prodeji budou platit tržní nájem do doby než najdou větší byt. Měli peníze z prodeje, ale podali si žádost o předběžné schválení úvěru, aby znali podmínky pro výběr bytu. Překvapivě velmi rychle našli své ideální bydlení, a to na okraji města. Výhodou bylo, že cena bytu nebyla tak vysoká a doplatek chybějící části kupní ceny snadno dořešili úvěrem.

Alena s Romanem už nemohli vydržet v malém bytě. Našli si větší. Měli štestí, že makléř, který nový byt nabízel, vyřídil i prodej jejich původního bytu. Alena s Romanem určitý čas měli současně dva úvěry. Původní nesplacený úvěr na starý byt a druhý úvěr na ten nový. Původní úvěr splatili jednorázově ze zisku z prodeje malého bytu.

Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka je tu pro vás. Napište mu, s čím vám může pomoci anebo zavolejte na 732 91 91 91!