Co se děje na realitním trhu? Nastává změna!

Podle údajů statistiků mělo do letošního roku zhruba 33 % lidí pracujících na území České republiky příjem nad 40 000 Kč měsíčně, což vytvářelo podmínky k nadstandardnímu životnímu stylu. Takový příjem byl dostatečným pro pokrytí pravidelných měsíčních výdajů, což je splátka hypotéky i leasingové splátky za auto a běžné provozní náklady domácnosti.

Ještě na počátku roku 2022 byla největší starost realitních makléřů, jak uspokojit zájemce o koupi nemovitosti. Na jeden byt bylo 15-20 vážných zájemců, na jeden rodinný dům nejméně tři kupující. Nabídka nemovitostí neuspokojila poptávku kupujících. To ovlivnilo ceny a hnalo je vzhůru. Vše, co realitní makléř měl v nabídce bez většího úsilí rychle prodal. A dokonce mnohdy za vyšší cenu, než byla majiteli požadována v inzerci....

To se v posledních měsících dramaticky změnilo. Víc lidí chce nebo dokonce potřebuje nemovitost prodat než kupovat.


A jak to ovlivní ceny?

Požadovanou prodejní cenu nyní získá málokdo. Kupující jsou si vědomi svého postavení a využívají možnosti vyjednávat.

V roce 2023 očekávají finanční experti další prudký nárůst výdajů, což způsobí, že část dlužníků nebude schopna bankám plnit své závazky. Proto lze očekávat, že se na tuzemský trh dostanou nemovitosti, kterých se budou majitelé potřebovat rychle zbavit. Větší nabídka bytů a domůa nižší poptávka tak zásadně změní situaci na realitním trhu.

Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka, zkušený makléř, je tu vždy pro vás. Napište mu anebo zavolejte na 723 91 91 91.