8 dobrých rad, jak bezpečně koupit vlastní byt


Prohlížíte inzeráty? Tak pamatujte, že jde o reklamu! Nezapomeňte, že nabídku se vyplatí si důkladně prověřit. Pomoci vám s tím může Realitní Radilka, domluvte si schůzku na tel. 733 679 996!

Jak koupit svůj první vlastní byt?


  1. Jaká je skutečná plocha bytu. To zjistíte z listu vlastnictví, kde je velikost bytové jednotky definována jako spoluvlastnický podíl (např. 52/12363 je byt o celkové ploše 52m2).
  2. Co k bytu patří? Je toto součástí peodejní ceny i garážoví stání nebo komora? Má byt balkon nebo lodžii?
  3. Jaký je technický stav? Pokud proběhla v bytě rekonstrukce, tak v jakém rozsahu (např. výměna elektroinstalace, stoupaček a rozvodů vody, plynu, odpady...)
  4. Jaké je vytápění a kolik ročně stojí ? Je dálkové topení vedeno ze vzdálené kotelny nebo je kotelna přímo v domě? Je to kotelna plynová ? Ve velké výhodě jsou byty s vlastním vytápěním, můžete sami výrazně ovlivnit nejen tepelnou pohodu v bytě, ale především náklady.
  5. Zjistěte, zda byt opravdu vlastní fyzická osoba, příp. družstvo. Pozor na případy, kdy je vlastníkem bytu právnická osoba nebo je dokonce součástí s r. o. nebo akciové společnosti. (v takové situaci může kupující získat společně s bytem i nečekané závazky a problémy...). Budete-li chtít takový byt přeci jen koupit, požadujte vynětí z majetku společnosti.
  6. Ověřte si, že pozemek pod domem patří témuž společenství vlastníků jako dům. Pokud je pozemek jiného majitele (nejčastěji to je městská část nebo církev), počítejte v budoucnosti s dalšími výdaji na nákup podílu na pozemku.
  7. Důkladně prověřte právní vztahy! Na listu vlastnictví pro dům nebo byt může být zapsaná zástava, věcné břemeno nebo dokonce exekuce. (Exekuci může na bytovou jednotku uvalit banka nebo i společenství vlastníků, poskytovatel dodávky energií nebo jiný věřitel ....).
  8. Zeptejte se, kdy bude byt předaný k nastěhování. Může se stát, že podepíšete kupní smlouvu, stanete se majitelem, ale v bytě nadále bydlí nájemníci nebo se stávající majitel nemá kam jinam z bytu odstěhovat.

Realitní Radilka doporučuje:


Inzerát, který vás zaujal si vytiskněte a sledujte, zda se mění. Můžete z toho odhadnout, jaký je o byt zájem. A podle míry zájmu můžete spekulovat o snížení prodejní ceny....


Než půjdete na prohlídku, požádejte makléře, který má byt v nabídce o udání přesné adresy a čísla bytu. Vytiskněte si list vlastnictví a ověřte si důležité informace, a to ještě před návštěvou bytu.


Napište Radilce


Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? Realitní Radilka je tu pro vás. Napište mi, s čím vám mohu pomoci.